Британска влада ставила је вето којим је спречила ступање на снагу шкотског закона о трансродним особама.
Крајем децембра 2022. године, шкотски парламент усвојио је нацрт Закона о реформи признавања рода који поједностављује законску промену родног идентитета. Нови закон спустиће старосну границу за подношење захтева за промену родног идентитета на 16 година, уклонити медицинску дијагнозу родне дисфорије као услов за ту промену и смањити време које је подносиоцу захтева потребно да законски промени идентитет.
Међутим, британски министар за Шкотску Алистер Џек издао је у уторак такозвани налог по основу члана 35, који спречава да поменути закон ступи на снагу.
Да би закони у Великој Британији били правоснажни, мора да их потпише краљ. Ово је познато као краљевска сагласност и сматра се пуком формалношћу. Међутим, Влада Уједињеног Краљевства може ставити вето на закон путем краљевске сагласности по основу наредбе из члана 35 ако сматра да то утиче на законе у Уједињеном Краљевству.
У овом случају, британска влада страхује од негативних ефеката на примену закона о једнакости на нивоу Велике Британије. Предложени закон би могао да доведе до џендер туризма, рекао је Џек: особе које промене родни идентитет у Шкотској имале би другачији правни пол док бораве у остатку Уједињеног Краљевства.
Весто о вету је одјекнула на острву јер је употребљен први пут откако је шкотски парламент основан 1998. године, а велики број политичара у Шкотској захтева независност од Уједињеног Краљевства. Шкотска председница Владе Никола Стерџон (СНП) сходно томе описала је вето из Вестминстера као „фронтални напад на наш демократски изабрани шкотски парламент“.
Шкотска влада је најавила да ће правно оспорити вето на Закон о трансродним особама.
Занима вас покрет за живот и породицу? Будите увек у току – пријавите се на наш билтен! Региструјте се овде. Дневне вести из земаља енглеског говорног подручја и широм света!
Коментари на чланак