У јануару је убијено више од 100 људи јер су хришћани. То се догодило у Демократској Републици Конго, а највећи број убистава забележен је у провинцијама Итури и Северни Киву, на истоку земље. „Циљ исламистичких терориста” открива Илиа Џади (Illia Djadi), аналитичар Отворених врата за слободу вероисповести у субсахарској Африци: „је успоставити „калифат“ у региону ”. Терористичка група Алијанса за демократске снаге (АДФ) преузела је одговорност за све нападе који су за 31 дан усмртили више од 100 цивила.
Терористичке групе
Alliance for Democratic Forces (АДФ) је оно што је остало од наоружане групе из Уганде, која је сањала да Уганду претвори у Исламску републику. 2004. АДФ је поражена од угандске армије, али је преживела, пронашавши уточиште у Демократској Републици Конго. Овде су претрпели готово коначан пораз 2014. године, након заједничке операције коју су извеле војске Конга и Уганде. Готово коначан, јер су мале групе терориста преживеле, добро се сакривши од очију међународних посматрача, и наставиле су да регрутују нову енергију, покрећући у последње две године праву офанзиву са јасним експанзионистичким циљевима. АДФ, који се такође назива Међународна одбрана муслимана (Muslim Defense International), годинама напада хришћанске и друге верске заједнице, убијајући све оне који се не прикључе њиховој бици за нови калифат.
Уједињене нације у мисији
Генерални секретар Уједињених нација, Антонио Гутерес, изјавио је 6. јануара да је „шокиран масакром цивила током недавних напада Алијансе за демократске снаге (АДФ) у селима Тингве, Мвенда и Нзенга, у близини територије Бени у провинцији Северни Киву, Демократска Република Конго“, каже да је АДФ „део мреже која има своје корене у Либији и протеже се до Сахела, у региону језера Чад, а присутне су и у Мозамбику“.
Гутерес је обновио мисију плавих шлемова Уједињених нација у Демократској Републици Конго да би подржао регуларну војску у борби против АДФ-а, али екстремисти, без обзира на то,настављају да се шире. Формално, немају веза са Исламском државом, али ИСИС назива Демократску Републику Конго „средњоафричком провинцијом калифата“, тврдећи да је неке од напада извршила њихова локална терористичка група.
Тамо где ИСИС може поново да се роди
Масакри недужних цивила препознатљиви су знаци герилских покрета који се простиру широм централне Африке, покрета који потврђују пуну виталност ИСИС-а. Џади даље објашњава: „Експанзионистичке активности АДФ-а врло су сличне активностима Боко Харама, који делује на североистоку Нигерије. Идеолошки циљ је да се успостави “калифат” у региону.“
Упркос масовном присуству мировних снага УН-а, подсећа Џади, хришћани су и даље у опасности јер је „радикална исламска група АДФ и даље способна за извршење масовних убистава невиних цивила”. Због тога Отворена врата (Open Doors) позивају међународну заједницу да интервенише како би вратила мир у земљу, штитећи хришћане и све цивиле који су сада потенцијалне мете терориста.
Коментари на чланак