Овај чланак је постављен уз одобрење Салон Беж сајта где је првобитно објављен.
Чланак са сајта L’opinion односи се на италијанску демографску зиму, погоршану пандемијом. Изгубивши око 700.000 становника током последњих пет година, Италија је први пут од 2013. пала испод 60 милиона становника. Пандемија је додатно отежала демографску ситуацију у Италији, у земљи са стопом плодности од 1,3 деце по жени.
Неки су можда мислили да би изолација довела до већег наталитета… али, амерички истраживачи кажу у једној студији, да само у Сједињеним Државама, 500.000 деце следеће године можда неће угледати светлост дана због епидемије. Лорент Шалар објашњава даље за Atlantico:
Ови амерички истраживачи, који су економисти, а не демографи, се не ослањају на стварне статистичке податке, јер по дефиницији деца зачета од здравствене кризе ковид-19 још нису рођена. Они су засновани на основној претпоставци да ће наталитет након ковид-19 у Сједињеним Државама бити исти као онај који је примећен у Сједињеним Државама током претходне економске кризе 2007-2009. и током претходне велике здравствене кризе, шпанског грипа 1918, где је и једно и друго довело је до смањења наталитета. Уопштено говорећи, с обзиром на економски утицај, хипотеза је да пад прихода доводи до тога да нека домаћинства одлажу рођење детета, што затим резултира нижом стопом наталитета. Што се тиче саме здравствене кризе, хипотеза се чини другачијом, јер се овог пута заснива на чињеници да су врхунци морталитета за становништво извор неизвесности и стрепње за будућност, у привременом контексту социјалног удаљавања, неповољног по материнство. Ако се чини да аргумент држи воду, то је ипак у основи интелектуална вежба, јер аутори праве опасна поређења, јер ковид-19 има врло ограничену смртност у поређењу са шпанским грипом и не тиче се толико људи у плодном добу. Слично томе, веза између економског развоја и наталитета није толико систематична како се чини, јер се чини да су циклуси плодности у развијеним земљама одвојени од економских циклуса. Коначно, закључци ових истраживача заснивају се на одређеном економском детерминизму, који подсећа на „медијска пророчанства о продаји“, али чије је испуњење са правом под знаком питања, чак и ако је вероватно да ће се структурни тренд опадања наталитета у Сједињеним Државама наставити и 2021. године.
Традиционално се каже да епизоде попут нестанка струје (масовни прекиди у напајању) подстичу мали пораст наталитета. Да ли би требало да очекујемо варијације у стопи наталитета у наредним месецима, на овај или онај начин, с ограниченом конфигурацијом која је појачала интимност, али је психолошки тешко погодила парове?
Ограничења која је Француска доживела 2020. године, по свом трајању (3 месеца веома значајних саобраћајних ограничења у истој години) и психолошком утицају (укључујући егзистенцијална кључна питања), не могу се поредити са нестанцима струје која немају утицаја на стопу рађања, супротно популарном веровању. Што се тиче могућих последица ових ограничења на француски наталитет, сасвим легитимно питање са научне тачке гледишта, с обзиром на њихову невиђену природу, могуће су две хипотезе. Прва је да су парови који су се нашли сами без посла имали много више времена да се посвете зачећу детета, привремено стимулишући наталитет (3 месеца), тим пре што је за одређени број наших суграђана, чије је затварање била прилика за дубоко промишљање о смислу њиховог живота, као и процес успоравања њиховог темпа живота и одвајања од посла, су елементи који су били прилично повољни за нове пројекте, укључујући онај за зачеће првог или новог детета. Друга хипотеза, која је слична оној коју су изнели амерички истраживачи у Сједињеним Државама, јесте да су, суочени са страхом од суморне будућности и тешком економском кризом која је најављена, бројни парови одложили зачеће детета ове године, што ће довести до смањења наталитета следеће године. У ствари, однос према материнству вероватно се веома разликовао међу паровима, што онемогућава да се унапред утврди који ће тренд превладати! Одговоре ћемо почети да добијамо у пролеће 2021. године, када ће INSEE (Национални институт за статистику и економске студије) објавити прве привремене податке о наталитету у јануару 2021. године.
Коментари на чланак