Одговарајући на позив генералног секретара на Дан Уједињених нација 2022. године, Међународна организација за породицу (IOF) издала је следеће саопштење заједно с пропородичним организацијама широм света, које је достављено свим амбасадорима УН и њиховим мисијама у Њујорку.
„Обновимо наду“: Одговар на позив генералног секретара на Дан Уједињених нација 2022.
„Сада, више него икада, морамо да оживимо вредности и принципе Повеље Уједињених нација у сваком углу света.”[1] Тако је изјавио генерални секретар Антонио Гутјерес на Дан Уједињених нација, 24. октобра 2022, обележавајући годишњицу ступања на снагу те Повеље 1945. године.
Вредности и принципи који се помињу у Повељи укључују „промовисање и подстицање поштовања људских права и основних слобода за све“ (члан 1), циљ који је толико важан да Уједињене нације нису губиле време већ су одмах основале Комисију за људска права задужену за израду „основне декларације о људским правима, прихватљиве за све Уједињене нације“.[2] Уочи усвајања Универзалне декларације о људским правима, 10. децембра 1948, Еленор Рузвелт, која је руководила њеним стварањем, изразила је наду у судбину тог документа.
Стојимо на прагу великог догађаја како у животу Уједињених нација тако и у животу човечанства… Ова декларација може постати међународна Magna Carta свих људи свуда на свету. Надамо се да ће њено проглашење од стране Генералне скупштине бити догађај упоредив с проглашењем Декларације о правима човека од стране француског народа 1789. [и] усвајањем Повеље о правима од стране народа Сједињених Држава. [3]
Сва права која ова савремена Magna Carta признаје јесу права појединаца, с једним значајним изузетком. Члан 16(3) каже: „Породица је природна и основна ћелија друштва и има право на заштиту државе и друштва.”
Да је породица „природна” групна јединица друштва објаснио је Мајкл Џеј Новак, који је био амерички амбасадор у Комисији за људска права: „Улоге оца и мајке и деце у односу на њих су апсолутно критични центар друштвене снаге.” [4] Или, како је рекао папа Фрања, „Комплементарност мушкарца и жене… јесте корен брака и породице.” [5]
Новак је такође објаснио да је породица „основна” групна јединица друштва, а његове речи добијају још већи значај сада када се свет суочава с мноштвом природних катастрофа и недаћа које је проузроковао човек. „Кроз историју, нације су биле у стању да преживе мноштво катастрофа – инвазије, глади, земљотресе, епидемије, депресије – али никада нису успеле да преживе распад породице.” [6] Или, како је рекао председник Расел М. Нелсон, „Ако постоји нада за будућност нација, та нада почива у породици.“ [7]
Нада је била подстрек у стварању УН, истакао је генерални секретар на овогодишњем Дану Уједињених нација, а нада мора бити наш подстицај и данас. „Уједињене нације су производ наде. Нада—и одлучност—после Другог светског рата да се превазиђе глобални сукоб и покрене глобална сарадња… Док обележавамо Дан Уједињених нација, обновимо наду и уверење у оно што човечанство може да постигне када радимо као једно, у глобалној солидарности.”[8]
Ми, доле потписане организације, усрдно се надамо да ће све нације радити у глобалној солидарности да обезбеде заштиту на коју породица има право, и да ће то учинити у складу са обавезом преузетом у члану 10.1 Међународног пакта о економским, социјалним и културним правима: „Породици, која је природна и основна ћелија друштва, треба пружити најширу могућу заштиту и помоћ.”
Хајде да заиста обновимо наду док штитимо и промовишемо оно што је наша најбоља нада за будућност нација — породицу.
С поштовањем,
- Међународна организација за породицу
- Центар за породична и људска права
- Међународна организација уједињених породица
- Латиноамерички савез за породицу
- Институт за породичну политику, Јужна Африка
- Породица на првом месту, Нови Зеланд
- Универзална мировна федерација
- Америчко удружење породица из Њујорка
- ПРАВЕ жене Канаде
- Институт Рут
- CitizenGO, Шпанија
- Институт Рут
- Provive, Венецуела
- HazteOir.org, Шпанија
- Институт за породичну политику, Шпанија
- Породична група FamilyPolicy.RU, Русија
- Удружење америчких Индијанаца за очинство и породице
[1] „Порука генералног секретара Антонија Гутереша на Дан Уједињених нација, 24. октобар 2022.“, ttps://unric.org/en/secretary-general-antonio-guterres-message-on-united-nations-day-24-october-2022 .
[2] Из уводне речи Анрија Ложјеа, помоћника генералног секретара за социјална питања, Нуклеарној комисији за људска права (припремни комитет за помоћ у организовању сталне Комисије за људска права) на првом састанку 29. априла 1946. године. Doc. E/HR/6, 1 May 1946, http://www.un.org/en/ga/search/view_doc.asp?symbol=E/HR/6.
[3] Изјава Генералној скупштини, 9. децембар 1948, https://erpapers.columbian.gwu.edu/statement-united-nations-general-assembly-universal-declaration-human-rights-1948
[4] Michael Novak, The Myth of Romantic Love and Other Essays (New Brunswick: Transaction Publishers, 2013), 18.
[5] „Уводно обраћање папе Фрање на конференцији Хуманум“, https://catholicherald.co.uk/full-text-pope-franciss-opening-address-to-humanum-conference/ .
[6] Michael Novak, “The Family Out of Favor,” Harper’s, April 1976, 42-43.
[7] “The Family: The Hope for the Future of Nations,” https://www.thechurchnews.com/2009/8/12/23229806/elder-russell-m-nelson-the-family-the-hope-for-the-future-of-nations.
[8] „Порука генералног секретара Антонија Гутјереса на Дан Уједињених нација, 24. октобар 2022“, https://unric.org/en/secretary-general-antonio-guterres-message-on-united-nations-day-24-october-2022 .
Коментари на чланак