Трудној тинејџерки у Индији судије Вишег суда у Бомбају одбиле су касни абортус у одмаклој трудноћи. Девојка, која је недавно напунила 18 година, знала је за трудноћу неколико месеци, али није затражила абортус пре него што је прешла законску границу за ту процедуру. Суд је навео да су девојка и њена нерођена беба здраве и уместо абортуса понудио јој саветовање и медицинску негу. Судије су приметиле да докази указују на то да је девојка затруднела у полном односу на који је својевљно пристала.
Индијски закон дозвољава абортус из било ког разлога до 24. недеље, али су последњих година одобрени изузеци за жртве силовања и нерођене бебе са инвалидитетом. У овом случају, тинејџерка и њена мајка су тврдиле да ће девојчино ментално здравље бити погођено рођењем детета.
Суд је упутио социјалне службе да обезбеде средства за девојку, укључујући и специјализоване установе за негу, услуге саветовања и медицинску помоћ када се буде породила. Окружном службенику Одељења за развој жена и деце наложено је да редовно прати девојчино стање.
Индија има једну од највећих стопа абортуса на свету, са приближно 15,6 милиона абортуса у тој земљи у 2015. години. Абортус у одмаклој трудноћи обично се изводи као вишедневна процедура која укључује усмрћивање бебе и индукцију порођаја како би се родила мртва беба. Још пре 26. недеље трудноће, нерођене бебе могу да осете бол и да преживе ван материце. Касни абортус представља ризик за трудницу и може имати вишеструке психолошке последице.
Коментари на чланак