Библија се стварала током више од хиљаду година и предвидела је Еденски врт и Адама и Еву у њему. Дакле, не Еву и Еву, нити Адама и Адама у заједници.
Шта је уопште хомофобија? По Википедији, то је страх и аверзија према хомосексуалцима односно ЛГБТ особама која може обухватати предрасуде, мржњу,гнев,дискриминацију, узнемиравање или насиље према овим особама.
Хомосексуализам као дело више у Србији не постоји јако дуго у Кривичном законику и оно је декриминализовано.
Последњом верзијом преднацрта Грађанског законика РС дефинитивно је искључена могућност закључења истополних бракова. Међутим, признају се имовинска права из ванбрачне заједнице два лица истог пола. Чини се да се дуго чекало на промену Устава Србије да би ЛГБТ заједница могла да оствари своје жеље и да највиши правни акт предвиди склапање брака лицима истог пола. Како до тога није дошло за сада, направљен је правни маневар за припаднике ове популације кроз редефинисање ванбрачне заједнице и имовинска права проистекла из ње.
На волшебан начин чланови радне групе за израду законика кажу да је ванбрачна заједница сада дефинисана као трајнија заједница живота два лица различитог или истог пола између којих не постоји брачна сметња крвног сродства и ниједан од њих се не налази ни у браку нити у заједници живота са неким другим лицем.
Неодређен термин је шта овде значи трајнија заједница као и то да услови за постојање ове заједнице живота јесу да се лица не налазе у браку или заједници живота са другим лицем?!
Дакле, да ли из ове дефиниције произилази , на пример, да мушкарац који се налази у браку са женом не може бити у ванбрачној заједници са особом истог пола и да то не може производити никаква правна дејства ?!
Ова нова дефиниција је збуњујућа, посебно јер се помиње признавање ограничених дејстава животних заједница истополних партнера као што је право на заједничку имовину, на међусобно издржавање и право на закључење имовинског уговора, којим би уредили међусобне имовинске односе који би производио иста дејства као (пред)брачни уговор.
Замислите правни проблем у Србији – да муж после развода брака ступи у истополну заједницу живота са другим мушкарцем. Из брака са бившом супругом има рецимо, малолетно дете и центар за социјални рад утврди модел виђања детета са оцем да борави повремено код њега, проводи одређене дане, распусте, празнике… И мајка одлучи да поднесе тужбу да се промени модел и начин виђања због евентуалних штетних последица по дете, јер то исто дете не може да разазна или прихвати да ли је нови татин емотивни партнер њему муж или жена и како да се то дете према тој ситуацији односи.
Као што рекох ово није хомофобичан текст, већ текст о тренутном-реалном стању у Србији на ову тему, а то је да је Србија постала индолентна по овом питању. А ви се запитајте да ли следи ускоро промена Устава и неки lex specialis којим ће се озаконити истополни бракови, па ће после редефинисања појма ванбрачне заједнице доћи и до редефинисања појма брака и брачне заједнице. На време сам вам скренуо пажњу, јер ће колико већ сутра бити касно.
Коментари на чланак