Last updated on December 19th, 2021 at 01:45 pm
Серијал филмова о Харију Потеру овог месеца пуни 20 година. Како би прославили овај јубилеј једне од најпопуларнијих филмских франшиза свих времена, 1. јануара 2022. ХБО ће емитовати специјал о поновном окупљању екипе у продукцији куће Ворнер Брадерс, у ком ће се наћи многи глумци и други који су били укључени у осам филмова о Харију Потеру. Али једна кључна особа није позвана да учествује у специјалу о поновном окупљању — Џ. К. Роулинг, ауторка књига о Харију Потеру која је раније била веома укључена у снимање филмова. Зашто није позвана? Зато што, иако је друштвено либерална по већини питања, Роулингова се усудила да се супротстави радикалном трансродном лобију.
Напади радикалних трансродних активиста на Роулингову почели су у децембру 2019. године, када је она подржала жену која је изгубила посао због „трансфобичних“ твитова о томе да је људски пол одређен биологијом. У твиту о том питању, Роулингова је изјавила: „Обуците се како год желите. Зовите себе како год желите. Спавајте с било којом одраслом особом која ће вас прихватити. Живите свој најбољи живот у миру и сигурности. Али да отказујете жене зато што су изјавиле да је људски пол стваран?” Неколико месеци касније, Роулингова је починила „грех” што је на Твитеру запратила лезбејску феминисткињу која такође верује у важност биолошког пола и изјавила је да лезбејке не треба називати фанатицима због тога што не желе да излазе с трансродним женама (биолошким мушкарцима који тврде да су жене).
Но, радикални трансродни напади против Роулингове захуктавају се од 6. јуна 2020. У одговору на чланак под насловом „Стварање равноправнијег света за особе које имају менструацију“, Роулингова је твитовала: „Особе које имају менструацију, сигурна сам да је некада постојала реч за њих. Нека ми неко помогне. Wumben? Wimpund? Woomud?” (алузија на енг. реч за жену, woman – прим. прев.) Касније тог дана додала је још два твита након овог. У првом је рекла: „Познајем и волим трансособе, али брисање концепта пола уклања могућност многих да смислено разговарају о свом животу. Ако говориш истину, то не значи да некога мрзиш.” У другом је твитовала: „Поштујем право сваке трансособе да живи на било који начин који она сматра аутентичним и удобним. Протестовала бих с вама да сте дискриминисани због тога што сте транс. У исто време, мој живот је обликован тиме што сам жена. Не верујем да је мржња ако то кажем.”
Чак и уз овакве мере предострожности приликом исказивања става о трансродним особама, Роулингову су као никада раније напали радикални ЛГБТ активисти. Назвали су је трансфобичном. Назвали су је терфушом — (TERF, Trans-Exclusionary Radical Feminist, у значењу радикална феминисткиња која искључује трансособе – прим. прев.). Оптужена је да негира трансродну заједницу. Чак су је напали управо они који су због њених књига постали милионери. Данијел Редклиф, који је играо Харија Потера у серијалу, изјавио је као одговор на твитове Роулингове: „Трансродне жене су жене… Свима онима који сада осећају да је њихово искуство књига [о Харију Потеру] укаљано или умањено, дубоко се извињавам због бола који су вам ови коментари нанели.” Исто тако, Ема Вотсон, која је у филмовима играла Хермиону, написала је на Твитеру: „Трансособе су оно што кажу да јесу и заслужују да живе свој живот, а да их стално не испитују или им говоре да нису то шта кажу да јесу.”
Роулингова је, међутим, чврсто остала при истини и пркосно је одбила да одступи пред нападом ове радикалне трансродне активисткиње. У есеју написаном 10. јуна 2020. под насловом „Џ. К. Роулинг пише о својим разлозима због којих говори о полу и роду”, она је храбро изјавила:
Одбијам да сагнем главу пред покретом за који верујем да чини видљиву штету у настојању да еродира ‘жену’ као политичку и биолошку класу и нуди покриће предаторима као мало ко до сада…
Желим да трансжене буду безбедне. Истовремено, не желим да наталне девојке и жене буду мање безбедне. Када отворите врата купатила и свлачионица сваком мушкарцу који верује или осећа да је жена – а, као што сам рекла, сада се издају потврде о роду а да пре тога особа није морала да иде на операцију или да узима хормоне – онда отварате врата свим особама које желе да уђу унутра. То је једноставна истина…
Забринута сам због огромне експлозије младих жена које желе да крену у транзицију (у други род, прим. прев.), као и због све већег броја оних које по свему судећи крећу у детранзицију (враћају се у првобитни пол), јер жале због тога што су предузеле кораке којима су, у неким случајевима, неповратно промениле своје тело и изгубиле плодност… Желим да будем врло јасна: знам да ће транзиција бити решење за неке родно дисфоричне особе, иако сам такође свесна, кроз опсежна истраживања, да студије доследно показују да између 60% и 90% родно дисфоричних тинејџера прерасте то осећање дисфорије…
Прочитала сам све аргументе о томе да женскост не живи у полном телу, и тврдње да биолошке жене немају заједничка искуства, и сматрам их, такође, дубоко мизогиним и регресивним. Такође је јасно да је један од циљева негирања важности пола жеља да се разруши оно што изгледа да неки виде као сурову сегрегационистичку идеју да жене имају сопствену биолошку реалност или – исто тако претеће – јединствене реалности које их чине једном кохезивном политичком класом. Стотине мејлова које сам примила у последњих неколико дана доказују да се ова ерозија подједнако тиче и многих других. Није довољно да жене буду транссавезници. Жене морају прихватити и признати да не постоји материјална разлика између трансжена и њих самих.
Ето, све вам је рекла. Један од најпопуларнијих аутора свих времена, жена која се по многим, ако не и већини друштвених питања у потпуности слаже с левичарима, усуђује се да не следи радикалну ЛГБТ партијску линију о трансродности. Резултат: ХБО и Ворнер Брадерс су је „отказали“ и забранили јој учешће у специјалу поводом 20. годишњице изузетно популарног филмског серијала заснованог на њеним књигама. Раније је Роулингова била у великој мери укључена у снимање филмова – али то је било пре него што се усудила да каже да је биологија заправо веома важна, као и чињеница да се неко рађа као жена. Без обзира на то да ли вам се филмови или књиге о Харију Потеру свиђају или не, требало би да станете уз Џ. К. Роулинг у храброј одбрани истине од непријатељске радикалне ЛГБТ руље која пориче стварност. Зато хајде да сви замахнемо магичним штапићима и урадимо то…
Коментари на чланак